Jaký poskytovatel internetu – DSL, ethernet, optika, WiFi, LTE

Jaký poskytovatel internetu? DSL, ethernet, optika, WiFi, LTE

Poskytovatelů internetu je v České republice více než dost a rozumět nabídce není vůbec jednoduché. Připojeni k internetu můžete být následovně:

1. DSL přes kabel (metalický) – T-Mobile, O2 atd. přes CETIN v celé ČR
2. ethernet přes kabel (metalický) – např. Netbox v Brně
3. optické vlákno – např. UPC v Brně
4. WiFi – různí poskytovatelé v celé ČR
5. LTE – T-Mobile, Vodafone, O2 atd. v celé ČR

1. DSL

DSL poskytuje společnost CETIN přes telefonní dráty a tudíž je dostupné téměř všude. Bohužel jsou zařízení k němu dodávaná zcela nepoužitelná a musíte si připlatit alespoň 3000 Kč za vlastní. Sjednat si ho můžete tradičně u O2, T-Mobilu a dalších. Většina populace má DSL přes O2, ale je možné ho sjednat právě třeba u T-Mobilu a platit tak fakturu společně s mobilním tarifem. Široká veřejnost se domnívá, že rozdíl mezi DSL od O2 a T-Mobilu není, protože vše jde přece přes stejné dráty CETINu. Toto tvrzení je však polopravda. Od vás z domu opravdu jdou stejné dráty až do tzv. DSLAMu, který bývá na začátku ulice. Tam však jsou telefonní dráty od vás připojeny do jiné karty (např. T-Mobilu).
Z DSLAMu jde vše zase dále po stejných drátech (metalika nebo optika – NE telefonních drátech), ale v nich už je tok oddělen na T-Mobile, O2 atd. Na konci vedení jste skutečně zapojeni k T-Mobilu či O2 a na nich záleží jak kvalitní mají síť, jaké mají nasmlouvané rychlosti v ČR a do zahraničí apod.

Be part of our new StartUp / Buďte součástí našeho nového StartUpu: dronemarket.com

DSL – V čem je rozdíl mezi TM a O2?

Od O2 nedostanete zdarma veřejnou IPv4 adresu, což znamená, že se např. nepřipojíte k domácímu serveru nebo kamerovému systému z dovolené. IPv6 adresu “budoucnosti” dostanete od O2 pouze jednu. A zahraniční webové stránky nebo videa se vám budou načítat či stahovat pomaleji.
Naopak od T-Mobilu dostanete zdarma veřejnou IPv4 adresu, takže můžete internet využívat naplno. IPv6 adres “budoucnosti” dostanete 254, takže vaše zařízení nebudou mít nikdy nouzi. A zahraniční weby a videa se vám díky lepší konektivitě načtou rychleji.

DSL – Výhody a nevýhody

+ dostupnost po celé ČR
+ pro 80% populace minimání rychlost až 50/5 Mb/s
+ stabilní nesdílené připojení

– vyšší cena kvalitního WiFi routeru s modemem
– v okrajových částech republiky stále žalostné rychlosti
– mizerné základní WiFi routery

2. Ethernet

Připojení přes ethernet nabízí např. Netbox v Brně a to zpravidla v bytových nebo panelových domech. Velkou výhodou ethernetového připojení je možnost použití vlastního routeru bez funkce DSL modemu. To znamená, že kvalitní gigabit router pořídíte cca. již za 1500 Kč, kdežto gigabit router včetně modemu pro DSL je k dostání za 3500 Kč. Úspora za zařízení činí zhruba 2000 Kč.
S rychlostí je na tom ethernetové připojení o něco lépe než DSL. Nejčastěji se setkáte s rychlostí 100/100 Mb/s za velmi přijatelnou cenu. Vzhledem ke 100 Mb/s uploadu se vám budou snadno nahrávat videa na YouTube nebo nebo soubory na Dropbox, Google Drive či iCloud. Nevýhodou je však častá agregace (narozdíl u DSL se nově neuplatňuje), takže download může přes den snadno klesnout ze 100 na 30 Mb/s, což je však pro běžné uživatele často nepostřehnutelné. Pevná IP adresa k internetovému připojení bývá za drobný, přjatelný příplatek.

Ethernet – Výhody a nevýhody

+ možnost vlastního kvalitního gigabit routeru za dobrou cenu
+ vysoká rychlost uploadu
+ dobrá cena

– sdílené připojení
– kolísání rychlosti přes den
– dostupné ve větších městech nebo bytových domech

3. Optika

Nejznámějším poskytovatelem internetu pomocí optického vlákna je společnost UPC. Optika se vyznačuje vysokými přenosovými rychlostmi. Běžné jsou tedy tarify o rychlostech 600 nebo 1000 Mb/s včetně krátké odezvy. Nevýhodou tohoto připojení je často uplatňovaná agregace, takže přes den si budete internet prohlížet o něco pomaleji. Další nevýhodou je nutnost použití routeru od operátora, který nebývá příliš kvalitní a chybějí mu pokročilé možnosti nastavení. Dodávaný router je tak jednoznačně nejslabším článkem, důvodem “padající WiFi” a běžně tím, co brzdí internetové připojení. Tarify patří k těm dražším a pevná IP adresa bývá za příplatek.

Optika – Výhody a nevýhody

+ vysoké rychlosti připojení
+ nízká odezva připojení
+ optika

– sdílené připojení
– kolísání rychlosti přes den
– vysoká cena a nutnost použití dodávaného routeru

4. WiFi

Připojení k internetu prostřednictvím WiFi nabízí velmi mnoho poskytovatelů a využívá ho velmi mnoho domácností a firem a přesto patří WiFi k nejhorší variantě připojení k internetu ze všech. WiFi sítě poskytovatelů bývají velmi špatně zabezpečené a lze je tzv. odposlouchávat ač vám na svých webových stránkách budou tvrdit opak. Nabízené rychlosti jsou překonané a nevýhodné. Za stejnou cenu pořídíte lepší, stabilnější a bezpečnější připojení k internetu přes DSL, ethernet nebo optiku. Podmínkou dodání bývá umístění malé parabolické WiFi antény na střechu domu. Jedná se o zařízení značky MikroTik nebo Ubiquti, což jsou velmi kvalitní zařízení. Bohužel od tohoto zařízení, které jste si koupili do osobního vlastnictví zpravidla nedostanete přihlašovací údaje a nemůžete tak v něm něco změnit, což bývá problém zejména u firem nebo chytrých domácností. S každým požadavkem se tak musíte odkázat na servisního technika vašeho poskytovatele internetu. Zařízení (router), které dostanete do domácnosti bývá často levné a tím pádem nespolehlivé (“padající WiFi”).
Připojení k internetu prostřednictvím WiFi je ovlivněné počasím a nemusí vždy fungovat na 100%. Také u něho poskytovatelé uplatňují agregaci, takže ve špičce to bude s připojením k internetu horší a za pevnou IP adresu si něco málo připlatíte.

WiFi – Výhody a nevýhody

+ dostupnost po celé ČR
+ dostupnost i na samotě
+ MikroTik/Ubiquiti zařízení na střeše

– velmi slabé zabezpečení
– kolísání rychlosti
– nemožnost nastavovat své zařízení

5. LTE

LTE poskytuje trojice operátorů T-Mobile, Vodafone a O2. Ze zmíněné trojice dosáhnete nejvyšších rychlostí přes LTE v sítí T-Mobile, ale ne u nejlevnějšího tarifu. Ten bývá omezen na 42 Mb/s. LTE přes frekvenci 800 MHz je dostupné téměř po celé ČR a pro maximalizaci kapacity a rychlosti se využívají ještě bloky z pásem 1800 MHz, 2100 MHz a také 2600 MHz. Abyste však dosáhli maximální rychlosti, jste nuceni si pořídit velmi drahý telefon. Takovým, který podporuje vše potřebné je Samsung Galaxy S9 nebo Apple iPhone XS aj.
LTE je možné přijímat i přes zařízení přišroubované na venkovní stěnu domu nebo bytu a používat ho jako výchozí domácí připojení. Takové internetové připojení se často prodává pod označením: “Internet na doma vzduchem přes LTE”. Pokud ve vaší lokalitě není dostupné internetové připojení přes “drát”, dostanete internet na doma vzduchem za finančně výhodnějších podmínek.

LTE – Výhody a nevýhody

+ dostupnost po celé ČR
+ dostupnnost i na samotě
+ vysoké rychlosti připojení

– vysoká cena za internetové připojení
– sdílené připojení
– malá konkurence mezi poskytovateli