Jak vybrat dobrý WiFi router

Jak vybrat dobrý WiFi router?

Na úvod je třeba říci, že nic takového jako “mega silný WiFi router” neexistuje. Jedná se pouze o marketingový trik. Každý router pro domácí užití má v sobě “omezovač” výkonu, který nedovolí vyzařovat ze zařízení více než 100 mW. Některé routery mají však antény s lepším tzv. ziskem, což v praxi znamená, že pokryjete o něco větší prostor. Zapomeňte však na to, že s jedním WiFi routerem pokryjete větší dům (2. patro, garáž, balkon, zahrada). To řeší tzv. WiFi roaming.

Padající WiFi

WiFi vám tzv. “padá”? Ne, normální to není. A řešení existuje. Při nákupu dalšího routeru dbejte na to, aby byl dostatečně výkonný. Pro dnešní dobu (2018) je optimální nákup routeru, který má procesor (CPU) o výkonu alespoň 600 MHz a operační paměť (RAM) 128 MB. WiFi routery dodávané poskytovateli internetu mají žalostně nízký výkon. Sledujte YouTube při kvalitě HD (1080p) na jediném počítači v síti a router se bude péct ve vlastní šťávě a spojení bude padat, padat a padat.

Značka

Z naší zkušenosti doporučujeme TP-LINK, Asus a pro firmy MikroTik. Cena takového zařízení by neměla být nižší než 1200 Kč. V nejlepším případě 2500 – 4000 Kč.

TOP3, co chtít?
výkon 600 MHz CPU, 128 MB RAM a vyšší
podporu WiFi 5 GHz (802.11 ac)
gigabitové ethernet porty + v případě DSL – profil 35b pro 250 Mb/s